Kam na pěší túry

Pěší turistika je nejodpočinkovější a nejkrásnější činností v přírodě a chce-li někdo skutečně poznat krajinu a přírodu, musí ji projít pěšky. Jít a vidět. A v okolí Jáchymova, a v podstatě v celých Krušných horách, je na co se dívat.

Na této stránce bychom Vás rádi inspirovali výčtem několika tipů na procházky a pěší túry.

 

Naučné stezky

Naučná stezka o radonu

Stezka začíná u Jáchymovského muzea, pokračuje po úpatí západních svahů a končí u lázeňského domu Radium Palace. Postupně projdete klidnými místními komunikacemi s výhledem na východní svah a za Špitálním kostelíkem dojdete do cíle po pohodlné lesní cestě. Na trase, která je dlouhá 3 km je umístěno 9 informačních tabulí věnujících se radonu.

Více informací

Naučná stezka Jáchymovské peklo

Naučná stezka Jáchymovské peklo je dlouhá 8,5 km a čítá celkem 12 zastávek, na nichž informuje nejen o uranových dolech a lágrech, ale okrajově také o krušnohorské přírodě a ekologii.

První informační tabule je umístěna před kostelem sv. Jáchyma. Stezka dále pokračuje kolem dolu Svornost a je zakončena u Šlikovského hradu, odkud se vám naskytne překrásný pohled na město Jáchymov a okolní krušnohorské kopce.

Více informací

Naučná stezka Božídarské rašeliniště

Naučná stezka Božídarské rašeliniště vede částí Národní přírodní rezervace Božídarské rašeliniště, které je vyhlášeno mezinárodně významným mokřadem.

Stezka dlouhá 3,2 Km začíná u Infocentra Boží Dar, kde je také umístěna 1. informační tabule. Převážná část stezky vede po dřevěných chodnících, které zajišťují jak bezpečnost turistům, tak i rašeliništi a vzácným druhům živočichů a rostlin, které v něm žijí.

Více informací

Naučná stezka po starých cestách okolo Ostrova

Trasa naučné stezky začíná i končí u budovy vlakového nádraží v Ostrově, celková délka její trasy je 31,5 Km. Zastavení jsou umístěna do města Ostrov a do jeho místních částí jako jsou Kfely, Hluboký, Horní Žďár, Dolní Žďár, Vykmanov, Květnová, Maroltov a Mořičov. Naučnou stezku tvoří dvě desítky zastavení s informačními tabulemi.

Více informací

 

Naučná stezka Ostrovsko a hornictví

Zajímavé informace o tom, že město Ostrov v historii působilo jako zázemí pro městečka a vesnice v Krušných horách i o tom, jak hornictví ovlivnilo vývoj města, se dozvíte na této naučné stezce, jež je součástí Stříbrné stezky vedoucí po české a německé straně hranice. Naučná stezka začíná nedaleko ostrovského zámku, je dlouhá 4,4 Km a čítá celkem 5 zastavení, stezka vede až do Vykmanova.

Více informací

 

Tipy na další naučné stezky naleznete pod následujícím odkazem.

Více informací

 

 

Výlety v Jáchymově a okolí

Procházka Císařskou alejí

Vydejte se po stopách významných osobností Jáchymovské historie. Císařskou alej tvoří kouzelná cesta lemovaná 100 let starými lipovými velikány, kteří byli vysázeni u příležitosti 50. výročí panování císaře Františka Josefa I. Obvod kmenů u nejmohutnějších stromů činí více než 200 cm. Alej tvoří působivou krajinnou dominantu a zároveň vyhlídkovou trasu s krásnými pohledy na celé město Jáchymov. 

Více informací

 

Rozhledny a vyhlídky

Vyhlídka Dívčí skok u Jáchymova

Výstupem od Kulturního domu Dvořákovou ulicí dojdete k hotelu Panorama, okolo kterého projdete a napojíte se na lesní pěšinu, která zachází do lesa.

Na Dívčí skok budete dále pokračovat po pěšině bukovým a smrkovým lesem. Cesta vede po horském hřebeni a místy je lemována malými skalními útvary. V cíli Vás čeká dřevěný altánek na skalním výběžku, kde můžete posedět, odpočinout si a rozhlédnout se po jáchymovských kopcích.

Více informací

 

Vyhlídka Klobouk

Nejbližší vrchol severně nad Jáchymovem nabízí daleký výhled do všech světových stran. Uvidíte vrchol Klínovece a město Jáchymov budete mít jako na dlani.

Více informací

Rozhledna Klínovec

Rozhledna na Klínovci (1244 m) je nejvýše položenou rozhlednou Krušných hor a pátou nejvýše položenou rozhlednou v Česku. Je to 24 m vysoká osmiboká věž, která spatřila světlo světa již roku 1884.

Více informací

Vyhlídka Jelení skok Karlovy Vary

Jelení skok je nejstarší vyhlídkovou stavbou v Karlových Varech. Dřevěný altánek na skalním ostrohu byl postaven již v roce 1804. Jelení skok je skalka s kovovou sochou kamzíka. Nejpohodlněji se k vyhlídce Jelení skok dostanete pomocí lanovky k rozhledně Diana, jež vede od Grandhotelu Pupp. Můžete vystoupit ve stanici Jelení skok nebo vyjet až nahoru k rozhledně Diana a zhruba 500 m sejít.

Více informací

Rozhledna Diana Karlovy Vary

K věži z roku 1914 se dostanete pěšky po lesních stezkách nebo lanovkou. Ta jezdí v intervalech po 15 minutách. Jízda k rozhledně lanovkou trvá přibližně 3 minuty, pěší túra Vám zabere asi půlhodinu.

Na ochoz rozhledny Diana, do výšky 25 m, můžete vyjet buď výtahem, nebo protáhnete nohy na 150 schodech. Za krásného počasí je vidět až do vzdálenosti 70 km.

Více informací

Rozhledna na krásenském vrchu

Nad městem Krásnem, uprostřed Slavkovského lesa stojí jedna z nejpozoruhodnějších rozhleden u nás. Věž s unikátním tvarem vysoká 25 m, jejíž spirálovité schodiště se vine po vnějším obvodu, leží ve výšce 777 m n. m.

Z rozhledny tak můžete obdivovat výhled na vrcholky Slavkovského lesa, Tepelskou vrchovinu, kopce kolem Karlových Varů, Sokolova a Mariánských Lázní.

Více informací

Rozhledna na vrchu Krudum

Ocelová rozhledna vysoká 50 m má vyhlídkový ochoz je ve výšce 30 m a vede na ni 150 schodů.

V okolí je nejen kouzelná panenská příroda, ale nedaleko rozhledny stojí historický trigonometrický bod „Francouzský kámen“. Hora je přístupná pouze pro pěší a cyklisty. Krásné prostředí hory tak neruší motory a nepřekážejí auta. Nejbližší parkoviště je u Lobezského potoka nebo v obci Třídomí, obě zhruba 4 km od vrcholku hory.

Více informací

 

Geocaching [geokešing]

Geocaching je dobrodružná hra, kterou může hrát každý vlastník GPS navigaci.  V dnešní době jsou GPS navigace velmi přesné a zavedou vás na správné souřadnice s přesností na centimetry. Ti, kteří se rozhodnou zapojit do geocachingu, mohou začít hledat skrýše a v nich ukryté cache na zajímavých místech. Odměna za úspěšné hledání je nejčastěji v malé krabičce.

Jáchymov a potažmo celý Karlovarský kraj je bohatým nalezištěm pokladů v podobě cache, jejich seznam najdete po registraci na níže uvedeném odkazu.

Více informací